Top


8 بهمن 1399

چگونه سرعت انجام تکالیف خود را افزایش دهید؟

مولف: مدیریت سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
4

چگونه سرعت انجام تکالیف خود را افزایش دهید؟

یکی از عوامل مؤثر در افزایش کارایی فرد در زمینه‌های مختلف، سرعت عمل است. سرعت عمل با تاثیری که روی استفاده بهینه از زمان می‌گذارد. نقش بسیار مهمی در پیشرفت امور دارد. پس اگر یاد بگیریم چگونه سرعت خود را در انجام فعالیت‌های مختلف افزایش دهیم به طوری‌که با سرعت بیشتری فعالیتی با کیفیتی مناسب داشته باشیم می‌تواند به پیشرفت درسی ما کمک کند.
عوامل مرثر در افزایش سرعت انجام تکالیف
1) اهداف خود را مشخص کنید.
تا زمانی که اهداف دقیق، معین و مشخص نداشته باشید بی خود و بی جهت وقت خود را از دست خواهید داد در مورد تکالیف خود، اهداف خود را با در نظر گرفتن اهمیت آن‌ها مشخص کنید.
2) انگیزه خود را تقویت کنید.
انگیزش انسان موتور حرکتی اوست. هر چه انگیزه انسان قویتر باشد سرعت عمل او افزایش خواهد یافت.از خود بپرسید چرا می‌خواهید این تکالیف را انجام دهید و این تکالیف چه امتیازاتی به دنبال دارد. در مورد تکالیف کسل کننده با خود قرار بگذارید که در صورت اتمام تکالیف مورد نظر از فلان پاداش بهره‌مند خواهید شد.
3) زمان‌بندی کنید.
تکالیف خود را با نظم و برنامه‌ریزی زمانی انجام دهید. می‌توانید از یک دفترچه یادداشت یا یک برنامه‌ای که روی دیوار اتاق مقابل دید خود نصب می‌کنید کمک بگیرید. باید برای خودتان مشخص کنید که سر چه ساعتی می‌خواهید انجام تکالیف را شروع و سر چه ساعتی باید تمام کنید.
4) واقع بین باش.
در تعیین زمان برای انجام تکالیف عوامل مختلف در نظر بگیرید. مثلا سختی و دشواری تکلیف و توانایی خود تکلیف دشوار به مدت زمان بیشتری نیاز دارند، با توجه به توانایی خود مدت زمان معین را برای هردرس مشخص کنید اگر غیر از این باشد یه روزی نا امید خواهید شد.
5) از برنامه کاهش زمانی استفاده کنید.
در مرحله اول برای خود تعیین کنید تا به حال یک تکلیف را بطور متوسط در چه مدت زمانی انجام می‌دهید. یعنی زمان را مشخص کنید بعد به تدریج سعی کنید از مدت زمان مورد نظر بکاهید. یک دفعه زمان مورد نظر را کاهش ندهید چون در غیر این صورت یا دقت شما در انجام تکالیف کاهش خواهد یافت یا اینکه با عدم موفقیت در اتمام تکالیف ناامید خواهید شد.
6) فعالیت‌های زائد را در حین تکالیف حذف کنید.
در حین انجام تکالیف همه موارد غیر درسی را حذف کنید. برای هر کدام از کارها مثلا تماشای تلویزیون ، گوش دادن رادیو، صحبت با دوستان ، خوردن میوه و فکر به چیزهای دیگر، ساعت مشخصی در نظر داشته باشید.
در زمان تماشای تلویزیون، دیگر لزومی ندارد تکالیف انجام دهید. حتی زمانی را ازبرنامه خود به فکر کردن وحتی خیال‌بافی اختصاص دهید. بدین ترتیب در حین انجام تکالیف لزومی برای فکر و خیال بافی نیست و در صورت انحراف افکار به آن‌ها قول دهید سرزمان معین به سراغ آن‌ها خواهید رفت.
همه این کارها وقت شما را بدون این‌که متوجه باشید می‌گیرد و در نهایت می‌بینید که وقت زیادی را برای انجام تکالیف ساده سیری شده است در حالیکه این زمان فقط برای انجام تکالیف سیری نشده بلکه شما کارهایی دیگری هم انجام داده‌اید.

واحد مشاوره

تعداد مشاهده (1358)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "چگونه سرعت انجام تکالیف خود را افزایش دهید؟"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید